تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی ۲۰۲۴

تحصیل در ایتالیا در سال‌های اخیر برای بسیار از متقاضیان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند جزو اولین کشورهای هست که اپلای می‌کنند. با دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا می‌توان گفت تحصیل در دانشگاه های ایتالیا رایگان می‌شود. در ادامه به تحصیل در کشور ایتالیا به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌پردازیم.

شرایط مورد نیاز تحصیل در ایتالیا

قبل از اینکه به موضوعات دیگر بپردازیم شرایط تحصیل در ایتالیا که ویژگی‌های مثبت ایتالیا هست را بررسی کنیم.

۱- ایتالیا چهارمین اقصاد اروپا و همچنین هشتمین اقتصاد دنیا هست که شرایط اقتصادی قابل قبولی دارد، دانشجویان بین المللی با تبدیل کردن ویزای تحصیلی به کاری در هفته می‌توانند ۲۰ ساعت کار کنند.
۲- دریافت ویزای تحصلی ایتالیا نسبت به کشورهای دیگر شرایط بسیار آسانتر و راحت تری دارد.
۳- بورسیه‌های تحصیلی زیادی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته‌اند.
۴- آب و هوای مناسب زندگی، تنوع غذایی و همچنین طبیعت بکر و آثار باستانی فراوان
۵- داشتن دانشگاه‌های با رنک بالا
۶- هزینه زندگی پایین نسبت به کشورهای دیگر
۷- از مهمترین موارد، تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا هست.

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

از دیگر شرایط عالی برای تحصیل در ایتالیا، تحصیل به زبان انگلیسی است، که دانشگاه‌های ایتالیا کورس‌های زیادی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، سینگل سایکل و دکترا برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته‌اند.

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

برای رشته‌های کارشناسی که برخی از رشته‌ها نیازمند مدرک زبان نیستند و برخی دیگر باید مدرک زبانی که دانشگاه درخواست کرده است را ارائه بدهید.

برای رشته‌های ارشد در زمان اپلای برخی از دانشگاه مانند پلی تکنیک میلان و پادوا و… در زمان اپلای ملزم به ارائه مدرک زبان نیستید ولی بعد از پذیرش گرفتن باید مدرک را به دانشگاه ارائه بدهید.

برای رشته‌های پزشکی مدرک زبان اجباری نیست و فقط باید به سفارت ایتالیا مدرک ارائه شود.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه تحصیل در ایتالیا که توسط دانشگاه‌ها، دولت ایتالیا و همچنین موسسه‌های دیگر برای دانشجویان و همچنین کشورهای در حال توسعه در نظر گرفته‌اند. تحصیل در ایتالیا همراه با بورسیه می‌تواند بخشی از هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه را پوشش بدهد که دولت ایتالیا برای دانشجویان بورس‌های متنوعی از جمله بورسیه استانی ایتالیا (DSU) ، بورسیه IYT و … را در نظر گرفته است و همچنین بیشتر دانشگاه‌ها ایتالیا بورسهای جداگانه‌ای برای دانشجویان ممتاز در نظر می‌گیرند.

اگر به هر دلیلی موفق به دریافت بورسیه تحصیلی نشدید، با گرفتن عدد ایزه می‌توانید از دریافت تخفیف شهریه برخوردار شوید.

بورسیه تحصیلی بدون نیاز به مدرک زبان

بورسیه‌های که از طرف دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند نیازمند اپلود مدرک زبان هستند و بودن مدرک زبان دریافت بورسیه تحصیلی ممکن نیسیت اما بهترین بورسیه ایتالیا که بورسیه استانی نام دارد بدون مدرک زبان می‌توانید درخواست خود را ارسال کنید و مشمول بورسیه شوید.

پذیرش با معدل پایین از ایتالیا

بیشتر دانشگاه‌های ایتالیا برای برخی از رشته‌های تحصیلی شرط معدل ندارند (دانشگاه پلی تکنیک میلان که برای تمامی رشته‌های ارشد معدل باید ۱۵.۵ به بالا باشد و دانشگاه پادوا برای مقطع ارشد شرط معدل ۱۴.۵ در نظر گرفته‌اند) یعنی اینکه معدل شما ۱۳ باشد هم پرونده مورد بررسی قرار می‌گیرد. برا اینکه مطمئن باشید که رشته مورد نظر شما شرط معدل دارد یا نه از سایت دانشگاه مورد نظر، بررسی کنید اگر اطلاع ندارید کارشناسان ما می‌توانند به شما کمک کنند.

هزینه تحصیل در ایتالیا

اگر بورسیه تحصیلی ایتالیا را دریافت کنید، از پرداخت شهریه دانشگاه معاف می‌شوید(به جز مالیات شهریه) و بخشی از بورسیه به حساب دانشجو برای خورد و خوراک واریز می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در دو مطلب جدا هزینه زندگی و تحصیل در ایتالیا و مقایسه خوابگاه و خانه دانشجویی پرداخته‌ایم.

تحصیل کارشناسی ( لیسانس ) در ایتالیا

مقطع کارشناسی یا Bachelor’s به زبان انگلیسی در اکثر دانشگاه های ایتالیا ارائه می‌شود، که شرایط اخذ پذیرش، برای برخی از رشته‌ها شرکت در آزمون تولک، تیل یا آزمون ورودی خود دانشگاه هست.

شرایط ورود به دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی چیست؟ مدرک دیپلم، داشتن مدرک زبان، اگر شرط معدل داشته باشد.

تحصیل کارشناسی ارشد ( فوق لیسانس ) در ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا کورسهای انگلیسی زیادی در مقطع ارشد یا Masters ارائه می‌دهند که برخی از دانشگاه برای پذیرش گرفتن باید در مصاحبه یا آزمون رشته (بیشتر رشته آزمون یا مصاحبه ندارند) مورد نظر شرکت کنید.

شرایط ورود به دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد چیست؟ مدرک زبان (بعضی از دانشگاه در زمان اپلای اختیاری هست اما در هر صورت باید به دانشگاه و سفارت تحویل داد)، شرط معدل (بعضی از رشته‌ها و دانشگاه دارند).

تحصیل در رشته های پزشکی در ایتالیا

تحصیل در رشته‌های single cycle degree در ایتالیا شامل رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و… است که حدود ۵ تا ۶ سال طول دوره است.

شرایط ورود به رشته های پزشکی در ایتالیا چیست؟ برای ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی باید در آزمون آیمت شرکت کنید و همچنین برای ورود به رشته ی داروسازی باید در آزمون تولک اف انگلیسی شرکت کنید. (داروسازی به زبان انگلیسی فقط دو دانشگاه ارائه می‌دهند که آزمونهای متفاوتی دارند)

مراحل اپلای ایتالیا | نقشه راه تحصیل در ایتالیا
نقشه راه تحصیل در ایتالیا

مراحل اپلای ایتالیا

اگر تصمیم گرفته‌اید که برای تحصیل در ایتالیا اقدام کنید ما در مطالب زیر مراحلی که باید در مدت پروسه اپلای، ویزا تحصیلی ایتالیا و همچنین بورسیه استانی ایتالیا طی کنید را توضیح داده‌ایم.

مرحله اول: پیدا کردن دانشگاه و رشته موردنظر

بعد از اینکه تصمیم گرفتید که برای ایتالیا اقدام کنید باید رشته و دانشگاه مورد نظر و همچنین شرایط دانشگاه و مدارک مورد نیاز تا زمان پذیرش هر دانشگاه آماده و تا پایان ددلاین هر دانشگاه اقدام کنید.

مرحله دوم: برنامه ریزی برای فرآیند اپلای ایتالیا

بعد از پیدا کردن رشته و دانشگاه‌های موردنظر و شرایط آنها، باید برای برنامه ریزی درست آماده شوید.

مرحله سوم: پر کردن اپلیکیشن فرم دانشگاه و پذیرش

بعد از اینکه مدارک را آماده کردید و اپلیکیشن فرم دانشگاه باز شد، نوبت به درخواست پذریرش هست، که ما برای متقاضیان ارشد صفر تا صد اپلای هر دانشگاه را توضیح داده‌ایم.

مرحله چهارم: درخواست بورسیه تحصیلی

بیشتر متقاضیان برای بورسیه استانی اقدام می‌کنند، چون هر استان و حتی هر شهر مدارک متفاوتی دارند، ما بندوهای هر استان را در کانال تلگرام قرار می‌دهیم. (آدرس کانال تلگرامی @italy_study_ir )

مرحله پنجم: رفتن به سفارت و گرفتن ویزا ایتالیا

مرحله چهارم و پنجم اغلب باهم انجام می‌شود، اولین مرحله ویزا تحصیلی ایتالیا هست که زودتر از زمان شروع درخواست بورسیه باز می‌شود. اما باید مدارک مورد نیاز هر دو را باهم تکمیل کنید.

آیا تحصیل در ایتالیا رایگان هست؟

در صورت دریافت بورسیه تحصیلی، بله تحصیل در ایتالیا تقریبا رایگان می‌شود.

شرایط سنی تحصیل در ایتالیا

برای تحصیل در ایتالیا شرایط سنی در نظر نمی‌گیرند، یعنی شرط سنی وجود ندارد.

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان هست؟

خیر، یکی از مدارک مورد نیاز برای پذیرش در ایتالیا مدرک زبان هست، اگر دانشگاهی هم بدون مدرک زبان پذیرش بدهد سفارت ایتالیا ویزا برای متقاضی صادر نمی‌کند.

اگر سوالی درباره تحصیل در ایتالیا دارید داخل کامنت ها از ما بپرسید یا از مشاوره تخصصی ایتالیا می توانید استفاده کنید.

‫۸ دیدگاه ها

    1. سلام، اگر رزومه قوی داشته باشید پذیرش از دانشگاه های تاپ راحتر هست، سابقه کار هم اگر گپ تحصیلی مثلا بالای ۵ سال داشته باشید می تونه گپ رو پوشش بده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
شروع گفتگو
1
سلام
اگر سوالی دارید، راحت باشید و از ما بپرسید!