راهنمای اپلای

مدارک لازم برای اپلای دانشگاه های ایتالیا


در درجه اول باید بدانید که هر دانشگاه مدارک مورد نیاز خودش را می‌خواهد ممکن است که مدارک مورد نیاز بین دو دانشگاه متفاوت باشد، در این مقاله به تمامی مدارک مورد نیاز برای دانشگاه‌های ایتالیا می پردازیم.

لیست مدارک برای اپلای ایتالیا


اصل + ترجمه دانشنامه دیپلم و ریزنمرات (متقاضیان کارشناسی)
اصل + ترجمه دانشنامه پیش دانشگاهی و ریزنمرات (متقاضیان کارشناسی)
اصل + ترجمه دانشنامه لیسانس و ریزنمرات (متقاضی ارشد)
اصل + ترجمه دانشنامه ارشد و ریزنمرات (متقاضی دکتری)
مدرک زبان
پاسپورت
رزومه یا CV
انگیزه نامه و توصیه نامه
شرح دروس

پذیرش دانشگاه های ایتالیا
مدارک تحصیلی برای ایتالیا

نکات مربوط به ترجمه مدارک تحصیلی

ترجمه مدارک هم می‌تواند به زبان انگلیسی و هم می‌تواند به زبان ایتالیایی باشد اما توجه داشته باشید سفارت برای ارائه ویزا نیازمند ترجمه ایتالیایی است، بنابراین اگر قصد دارید فقط برای دانشگاه‌های ایتالیا اقدام کنید بهتر است از ابتدا مدارک خود را به ایتالیایی ترجمه کرده که در هزینه صرفه جویی شود. ترجمه‌ها می‌تواند غیر رسمی و یا رسمی (با مهر وزارت امور خارجه و دادگستری) باشد.

۱- زبان ترجمه می‌بایست ایتالیایی یا انگلیسی باشد همچنین بهتر است ترجمه به صورت رسمی باشد (ترجمه رسمی یعنی مهر دادگستری و امور خارجه داشته باشد).
۲- قبل از ترجمه دانشنامه و ریزنمرات می‌بایست برای دارالترجمه مورد نظر درخواست تاییدیه تحصیلی نمایید.
۳- برای ترجمه رسمی ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی می بایست ابتدا به آموزش و پرورش منطقه سپس استان مراجعه نمایید تا مهرهای لازم درج شود.
۴- برای ترجمه رسمی دانشنامه می‌بایست به آموزش و پرورش مراجعه کنیم.

دانشنامه و ریزنمرات

دانشنامه و ریز نمرات در صورتی که دانشنامه رسمی یا ریزنمرات رسمی دانشگاه در دست نیست از نمونه موقت و غیر رسمی آن استفاده کنید، در این مورد می بایست ترجمه عادی صورت پذیرد. برخی از دانشگاه‌ها ریز نمرات انگلیسی زبان صادر کرده که در این صورت نیاز به ترجمه مجدد نیست. دانشجویان دانشگاه آزاد جهت دریافت ریز نمرات رسمی می‌بایست با کپی دانشنامه و شناسنامه به دانشگاه خود مراجعه نمایند با این فرایند یک ماه طول میکشد.

مدارک زبان

در دانشگاه نمره زبان و متفاوتی از دانشجویان طلب می‌کند و ممکن است با توجه به رشته و مقطع متفاوت باشد. حداقل نمره زبان پلی تکنیک تورین ۵٫۵ و تافل ۷۲ می‌باشد. در نظر داشته باشید که حداقل مدرک زبان مورد تایید سفارت ایتالیا ۶ ، تافل ۷۸ و دولینگو ۹۰ می‌باشد، برخی از دانشگاه ایتالیا در زمان اپلای نیازی به مدارک زبان ندارند و پذیرش مشروط اعطا می‌کنند.

انگیزه نامه و توصیه نامه

در برخی از دانشگاه‌ها ارائه توصیه نامه و انگیزه نامه اجباری می‌باشد اما در بعضی از دانشگاه‌ها اختیاری بوده و بدون آنها نیز می‌تواند اپلای نمود، اما برای افزایش شانس پذیرش اقدام به ارائه این مدارک نمایید. توصیه نامه که نیاز نیست خاص باشد و قالب‌های فراوانی در اینترنت موجود است. انگیزه نام قوی شانس شما را در پذیرش چندین برابر می‌کند.

شرح دروس

شرح دروس یک سند است که نشان می‌دهد دروسی که شما در مقطع قبلی (مثلاً کارشناسی) گذرانده‌اید شامل چه مباحثی بوده است و برای هر کدام چه مقدار زمان صرف شده است، برای تهیه شرح دروس چندین راه وجود دارد ممهور بودن این سند برای دانشگاه‌های ایتالیا به شدت اهمیت دارد و در صورتی که مهر نداشته باشد بی‌شک ریجکت خواهید شد.


اصولی ترین و البته گران ترین روش تهیه سرفصل‌های وزارت علوم از وب سایت مربوطه و ترجمه آن به زبان انگلیسی یا ایتالیایی است. آسانترین و ارزانترین روش تهیه شرح دروس توسط متقاضی است. توجه برخی از رشته ها به شرح دروس نیاز ندارد.

نکته مهم و طلایی کورس دیسکریپشن نیازی به ترجمه ندارد و خود شما هم میتوانید تهیه کنید اما حتماً باید دارای مهر و امضای دانشگاه باشد (بهتر از سربرگ نیز داشته باشد). اگر ریزنمرات دانشگاهی شما قید نشده است که بالاترین نمره و نمره قبولی چه عددی میباشد، حتماً می بایست نسبت به تهیه گواهی نمره دهی از وزارت علوم اقدام نمایید. بسیاری از دانشجویان متوجه این دو موضوع نبوده و بدون بررسی پرونده ریجکت می شوند.

گواهی نمره دهی

نمونه گواهی نمره ‌دهی دانشگاه آزاد

توجه داشته باشید اگر در پایین ریزنمرات دانشگاهی شما جمله‌ای سیستم نمره‌ دهی ایران را شرح دهد وجود نداشت می‌بایست نسبت به اخذ گواهی نمره دهی اقدام نمایید، برای مثال در تصویر بالا که متعلق به ریزنمرات دانشگاه آزاد است معیار ارزشیابی دروس ذکر شده است و نیازی به گواهی نمره دهی نیست.

اما اگر نیاز به تهیه گواهی دارید می بایست از این روش استفاده کنید به قسمت همکاری‌های بین‌المللی (طبقه ۹) وزارت علوم در تهران به آدرس تهران، شهرک قدس(شهرک غرب)، میدان صنعت، خیابان خوردین، خیابان هرمزان، نبش خیابان پیروزان جنوبی، کد پستی ۱۴۱۱۱۱۴۸۹۱، شماره تلفن ۸۲۲۳۱۰۰۰(۰۲۱) مراجعه نمایید و تقاضای سیستم نمره دهی نمایید، نمونه گواهی نمره دهی زیرآمده است

نمونه گواهی نمره دهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا