راهنمای اپلای

ویزای تحصیلی ایتالیا ۲۰۲۴ | تمکن مالی و گردش حساب

ویزای تحصیلی ایتالیا، ایتالیا یکی از کشورهای حوزه شنگن هست که نسبت به دیگر کشورها عضو شینگن روند آسانتری دارد و هر ساله ایرانی زیادی برای دریافت ویزا ایتالیا اقدام می‌کنند. ما در این مقاله توضیحات چک لیست را برای متقاضیان کارشناسی و کارشناسی ارشد سال ۲۰۲۴-۲۰۲۵ توضیح خواهیم داد.

ویزا ایتالیا

برای شرکت در آزمونهای ورودی (آزمون آیمت) یا بعد از گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا متقاضی باید برای گرفتن ویزا از سفارت ایتالیا آماده شود، که هر ساله سفارت ایتالیا در اردیبهشت یا خرداد ماه چک لیستی انتشار می‌دهد که طبق چک لیست مدارک دانشجویان را مورد بررسی قرار می‌گیرد. برخلاف سالهای قبل امسال در دی ماه منتشر شد. (آخرین ویرایش ۳۰ فروردین ۱۴۰۳)

جهت ارائه درخواست روادید تحصیلی باید تا تاریخ ۲۹ نوامبر ۲۰۲۴ به شرکت کاکس اند کینگز گلوبال سرویسز Cox and Kings Global Services ( CKGS) (واقع در خیابان ولنجک، خیابان سیزدهم ، برج تجاری گالریا ) از تیر ماه کارگزاری ویزای ایتالیا به ویزامتریک تغییر و باید مدارک ویزای تحصیلی که در ادامه به آن می‌پردازیم آماده و به شرکت Visametric مراجعه نمایند.

مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا

طبق چک لیستی که سفارت انتشار می‌دهد باید مدارک اجباری و اختیاری را آماده و با تکمیل کردن مدارک و گرفتن وقت در زمان تعیین شده به شرکت Visametric مراجعه کنید.

۱- فرم D سفارت ایتالیا

برای درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا باید از فرم نوع D سفارت ایتالیا استفاده کرد که در کانال تلگرامی فرم D همراه با آموزش پر کردن فرم قرار گرفته است.

۲- عکس پرسنلی سفارت ایتالیا

دو قطعه عکس ۳۵*۴۰ میلیمتری جدید با پیش زمینه سفید بدون روتوش باشد.

۳- تاییدیه یونیورسیتالی برای سفارت ایتالیا

متقاضیانی که ثبت نام آزمون ورودی یا پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا دریافت کرده‌اند نامه پذیرش یا ایمیل از سایت Universitaly را دریافت کرده‌اند( آموزش ثبت نام یونیورستالی در کانال تلگرامی موجود هست).
رتبه‌بندی یا تاییدیه یونیورسیتالی که پس از تایید دانشگاه بسته به دانشگاه نامه پذیرش یا ایمیل دریافت می‌کنید، که باید نامه پذیرش همراه خود داشته باشید.

۴- نامه پذیرش (Admission letter)

با پذیرش گرفتن از دانشگاه باید نامه‌ای که از طرف دانشگاه دریافت می‌کنید همراه خود داشته باشید.

۵- رزرو محل اقامت

رزرو هتل در شهر محل دانشگاه حداقل ۱۰ روز ابتدایی سفر (تاریخ شروع رزرو هتل نباید دیرتر از رسیدن پرواز به ایتالیا باشد). یا دعوتنامه توریستی به همراه پاسپورت و کارت اجازه اقامت شخصی که قصد دارید در منزل او ساکن شوید.

آموزش تهیه مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا

۶- پاسپورت

اصل و سه کپی خوانا از صفحه اول پاسپورت روی برگه‌ی A4 (حداقل اعتبار تا ۳ ماه پس از مدت ویزا).

پاسپورت حتما باید دو صفحه‌ی سفید برای درج ویزا داشته باشد، کپی ویزاهای قبلی شنگن در صورت دارا بودن آن + مهرهای ورود و خروج

۷- مدرک زبان موردنیاز سفارت ایتالیا:

برای رشته‌های انگلیسی زبان، حداقل سطح مورد پذیرش B2 است که برابر با امتیازات ذیل در هریک از آزمونهای سنجش زبان می‌باشد ( حداقل نمره مورد نیاز جهت پذیرش ):

مدرک زباننمره
آیلتس۶
تافل۷۸
FCE۱۶۹
دولینگو (مورد تایید نیست)
مدرک زبان سفارت

۸- مدارک تحصیلی

اصل ترجمه مدارک (دیپلم و پیش دانشگاهی + ریزنمرات ۴ ساله یا فوق دیپلم) با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه به زبان ایتالیایی (مقطع لیسانس) + کپی مدارک ترجمه شده به زبان ایتالیایی و فارسی (ارائه اصل مدرک فارسی نیز الزامی هست).

اصل تاییدیه تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی به زبان فارسی که می‌بایسیت توسط مترجم مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی مهر شده باشد و به متقاضی تحویل گردد ( مهر مترجم بر روی مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی با مهر نسخه فارسی تاییدیه تحصیلی می‌بایست یکسان باشد).
یک نسخه دیگر از تاییدیه تحصیلی می‌بایست از طریق سایت emt.medu.ir برای کنسولگری ایتالیا صادر گردد و پرینت رسید آن (به همراه کد پیگیری) به شرکت Visametric تحویل گردد. نوع درخواست به صورت زیر می‌باشد:
استان استعلام گیرنده: شهر تهران
نوع استعلام گیرنده: وزارت امور خارجه
استعلام گیرنده: اداره خدمات کنسولی
نوع استعلام گیرنده: کنسولگری ایتالیا به کد پستی ۱۹۱۷۶۸۶۹۱۳

اصل ترجمه‌ی مدارک به زبان ایتالیای ( لیسانس + ریزنمرات ۴ ساله، متقاضیانی که لیسانس ناپیوسته دارند مدرک فوق دیپلم و لیسانس + ریزنمرات) با مهر دادگستری و وزارت امورخارجه + کپی مدارک ترجمه شده به زبان ایتالیایی و فارسی (ارائه اصل مدرک فارسی نیز الزامی هست).

۹- ترجمه شناسنامه

ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه + اصل شناسنامه و کپی از آن بر روی صفحه A4

۱۰- گردش حساب برای سفارت ایتالیا

گردش حساب نامه‌ای است که تمامی جزئیات تراکنش حساب بانکی متقاضی یا والدین را نمایش می دهد، ازجمله از چه حسابهای چه مبالغی در چه زمانی و… را واریز و برداشت کرده است.

گردش حساب باید ۶ ماهه، به نام شخص دانشجو و یا والدین اگر متاهل هستید به نام دانشجو و یا همسر باشد. تاریخ صدور باید یک هفته یا کمتر از تاریخ تحویل مدارک باشد. اگر حساب به نام متقاضی نیست، ترجمه رسمی شناسنامه صاحب حساب به زبان ایتالیایی و تاییدات به همراه اصل آن باید ارائه گردد.

۱۱- تمکن مالی برای سفارت ایتالیا

نامه تمکن مالی توسط بانکی که حساب متقاضی یا سرپرست افتتاح شده است ارائه می‌شود. در نامه تمکن مالی میزان مانده حساب و تاریخ افتتاح حساب نمایش میدهد. مدرک تمکن مالی از طرف بانک به زبان انگلیسی چاپ می‌شود و لازم نیست که به زبان ایتالیایی ترجمه شود.

نکته: تمکن مالی و گردش حساب باید از یک شماره حساب باشد.

جهت شفاف سازی بهتر وضعیت مالی می‌توانید مدارکی همچون قرارداد کاری، سابقه بیمه، اظهارنامه یا برگ قطعی مالیاتی، جواز کسب، آگهی تاسیس، کارت بازرگانی و … را ارائه دهند و به زبان انگلیسی یا ایتالیایی ترجمه شوند و ارائه اصل آن الزامی است.

۱۲- بیمه مسافرتی سفارت ایتالیا

بیمه مسافرتی با حداقل پوشش ۳۰ هزار یورویی برای حداقل ۳۱ روز ابتدایی سفر

از سال ۲۰۲۳ فقط شرکتهای بیمه ایران، بیمه سامان، بیمه پاسارگاد، بیمه پارسیان، بیمه کوثر و بیمه کارآفرین مورد تایید سفارت ایتالیا هستند.

۱۳- بلیط هواپیما برای سفارت ایتالیا

کپی رزرو بلیط یک طرفه و یا اصل آن به نام متقاضی به مقصد ایتالیا (تاریخ خرید و یا رزرو آن از ۱۵ آگوست ۲۰۲۳ تا ژانویه ۲۰۲۴)

۱۴- شرح دروس یا Course Description

برای رشته‌های ارشد شرح دروس به درخواست دانشگاه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی نیز باید ارائه گردد. ارائه شرح دروس اجباری نیست فقط در صورت درخواست دانشگاه ارائه آن الزامی می‌باشد.

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر هست؟

نرخ تمکن مالی بر اساس اطلاعیه سفارت ایتالیا برای پوشش طول مدت تحصیل در ایتالیا ۴۶۷ یورو در ماه و معادل ۶.۰۰۰ یورو به ازای هر سال هست. فقط برای یکسال ارائه می‌دهید.

هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر هست؟

گرفتن وقت سفارت رایگان می‌باشد. اما برای بررسی پرونده تعرفه شرکت ویزامتریک … یورو و هزینه کنسولی ۵۰ یورو هست.

ریجکتی ویزای تحصیلی ایتالیا

بیشتر ریجکتی‌ها به دلیل ایجاد گردش حساب اشتباه هست، نقض زبان و نقض هدف از دیگر ریجکتی‌های ویزای ایتالیا بوده است.

سایت سفارت ایتالیا در ایران: ambteheran.esteri.it

نوشته های مشابه

‫۵۴ دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر
  برای سفارت به موجب تایید اصالت مدارک هزینه ای باید بدیم ؟
  اگر ممکنه هزینه های کلی برای بعد از پذیرش که مربوطه به سفارت و ویزا و … هست رو بفرمایین ممنون میشم

 2. سلام
  امسال که گردش ۶ ماه شده, تا الان میانگین پول تو حسابم ۲ تومن بوده اگه از الان وسط اسفند بخوام ۶ ماه گردش درست کنم میشه شهریور
  اگر برای تیر مرداد وقت سفارت بگیرم یکی دو ماه اول گردش حسابم یکی دو تومن تو حسابم بوده مشکلی نداره؟

 3. سلام
  برای رساندن عدد تمکن به ۶۰۰ میلیون می توانم ۳۰۰ میلیون تومان را از یک حسابم در بانکی دیگر به حسابی مورد نظر منتقل کنم؟ در این صورت مشکلی به لحاظ گردش حساب و منشأ پول پیش نمی آید؟
  بسیار ممنون

 4. سلام وقت بخیر،مدارکمو یک ماه میشه تحویل سفارت دادم ایا ویزا شدن هم تا ۳۰ نوامبر بوده یا فقط این تایم برای ارائه مدارک هست؟خیلی نگرانم لطفا جواب بدید

 5. سلام وقت بخیر
  مدرک زبان دولینگو و تافل هوم ادیشن برای ۲۰۲۴-۲۰۲۵ در مقطع کارشناسی قابل قبول هست یا نه؟
  ۱۹ سال دارم
  اگر بورسیه بگیریم تمکن مالی ارائه شده کمتر باشه باز هم ویزا خواهیم شد یا نه مثلا ۸ هزاریورو باشه داحل حساب ۵.۵ هزاریورو باشه

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   هنوز اطلاعیه و سایت دانشگاه ها برای ۲۰۲۴ آپدیت نشده که مشخص باشد.

   سعی کنید تمکن مالی کمتر از ۶۰۰۰ یوروی که سفارت تعیین کرده نباشد.

 6. سلام
  وقتتون بخیر
  من حدود یک ماهی هست که مدارکم به سفارت ارسال شده و هنوز در سایت پیگیری وضعیت تغییری انجام نشده هنوز در مرحله سفارت هست میخواستم بدونم چقدر زمان میبره تا پروسه تحویل ویزا تموم بشه
  من برای ویزای تحصیلی اقدام کردم

  1. سلام وقت بخیر
   پدر من فوت شدن و قیم مادرم هستن. خودم هم ب سن قانونی رسیدم.
   میتونم قیم رو ب برادرم تغییر بدم و گردش حساب ایشون رو ارائه بدم؟
   مادرم همکاری نمیکنن

  1. سلام وقت شما هم بخیر

   بله میشه، فقط چون حسابهای ارزی معمولا گردش ندارن بهتره یک حساب ریالی با موجودی مناسب و گردش خوب هم داشته باشید.

   1. با درود

    مثلا یک حساب ارزی ۶ هزار دلاری بعلاوه
    یک حساب ریالی با ماهی معادل ۵۰۰ دلار گردش میتونه مناسب باشه؟

 7. درود بر شما
  همسرم با یک شرکت ایتالیایی کار می کنند، ازشون تاییدیه DOV میخواهند. مدارک تحصیلیشون را به ایتالیایی ترجمه کردند ولی الان نمیدونیم باید ببرند دفتر CKGS یا خود سفارت؟
  در ضمن برای DOV باید وقت قبلی بگیرم؟
  چون ساکن تهران نیستم هیچ طریقی نتونستم جوابم را بگیرم. نه ایمیل پاسخ دادند و نه تلفن جواب می دهند
  متشکر که راهنمایی می کنید

 8. درود دانشگاه پادوا از سال ۲۰۲۲ شرط معدل ۱۴.۳ رو گذاشته جهت بررسی پرونده های ارشد
  سوال من این هست با توجه به اینکه من معدلم ۱۴.۰۸ هست ولی رزومه خوبی دارم همراه مقالات و مدارک مرتبط با شرکت در پلتفرم های آموزشی کورسرا و لینکداین و نمره زبان تافل اورال ۱۰۷ و جی ار آری ۳۲۸ و سابقه کاری در حوزه ERP در صنعت فولاد…
  آیا امکان نداره با این وجود پرونده من جهت کارشناسی ارشد در دانشگاه پادوا بررسی شود؟ راهی وجود دارد ؟ ممنون میشم راهنمایی فرمائید سپاس

  1. درود
   وقتی رشته ای یا دانشگاهی شرط معدل داشته باشه، اول کار معدل متقاضی بررسی میشه واگر از شرط پایین تر باشه بدون بررسی مدارک دیگر ریجکت میشه.

   1. سلام
    خیر وقتی بیمه می‌خرید باید ارزشش به این اندازه باشه، هزینه‌ای در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی برای شما دارد.

 9. سابقه کار من ۷ سال در وزارت نفت هست که برام بیمه پرداخت شده دوسال هم آژانس هواپیمایی که برام بیمه پرداخت نشده. لطفا نظرتون رو بفرمایید این سابقه ها بدرد میخورن؟

  1. می‌تونید از سابقه کاریتون استفاده کنید، ولی اگر سابقه کاریتون مرتبط با رشته مورد نظرتون هست بیشتر شانس پذیرش دارید.
   از هر دو سابقه هم میتوانید استفاده کنید.

 10. سلام
  من ۴۰ سال دارم مدرک آیلتس با نمره ۶ رو هم دارم و مدرک لیسانس من با معدل ۱۲:۸۹ هست آیا با توجه به سن بالا و معدل پایین دوره کارشناسیم، میتونم برا مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنم؟

  1. سلام
   دانشگاه های ایتالیا شرط سن ندارند اما چند دانشگاهی شرط معدل ۱۴.۵ دارند، در کل اگر سابقه کار مرتبط با رشته مورد نظرتون داشته باشید، می توان گفت یکم شانس پذیرش داشته باشید.

  2. سلام و خسته نباشید
   من دو پسر دوقلو دارم امسال برای پزشکی ایتالیا آزمون می دهند از نظر بار علمی و معدل بالا هستند معدل ۱۸.۵ و ۱۹ راستش دلم قرص نیست برای بورسیه استانی و دانشگاه انها ،خواهش می کنم راهنماییم کنید واقعا مناسب هست من اینا را اجازه بدم که مسافرت تحصیلی بروند،ممنونم

 11. سلام خسته نباشید، مقدار تمکن مالی به ازای تمامی سال های تحصیله؟ یعنی اگر فردی قصد شش سال تحصیل داشته باشه باید ۳۶۰۰۰ یورو تمکن مالی داشته باشه؟ و اینکه ایا این مبلغ رو باید در ایتالیا بلوکه کرد؟

 12. سلام وقتتون بخیر
  من کاردانی نرم افزار دارم و دیپلم فنی حرفه ای اموزش پرورش رشته کامیپوتر و ۲۰ سالمه
  میتونم برای ارشد اقدام کنم
  مدرک زبان dulingo دارم هم ایتالیایی و هم انگلیسی

  1. سلام
   شما برای کارشناسی می توانید اقدام کنید، اما مدرک زبان دولینگو برای دانشگاه های ایتالیا تا الان مورد قبول نبوده فقط سفارت ایتالیا قبول دارد.

 13. سلام وقت بخیر من ۲۵ سال شرکت مخابرات کار کردم و بازنشسته شدم در ضمن کارشناسی ارشد شبکه های کامپیوتری از دانشگاه ازاد دارم واسه دکترا میتونم پذیرش بگیرم از یکی از دانشگاه های ایتالیا لطفا بفرمایید چطور

 14. سلام وقت تون بخیر
  سوالی داشتم
  من چک لیست سفارت ایتالیا و که نگاه کردم ، مدرک دیپلم و ریز نمرات چهار ساله رو می خواست برای ویزا تحصیلی ، من می خوام برای ارشد اقدام کنم و مشکلی دارم ، من مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و دارم اما کارنامه یا ریرنمرات چهار سال دبیرستان و ندارم به غیر از سال سوم و سال پیش دانشگاهی ، الان من بدون ریرنمرات سال های اول و دوم باید چی کار کنم

  1. سلام وقت شمام بخیر
   ریزنمرات هر سه سال باهم در یک برگه هست، برای دریافت هم می تونید از دانشگاه درخواست بدید بهتون تحویل بدن یا از مدرسه یا آموزش و پرورش درخواست بدید.

 15. سلام: من پذیرش را برای مقطع ارشد از دانشگاه تورورگاتا روم اخذ کرده ام، اما متاسفانه سفارت ایتالیا در کابل بسته است،من میخواهم از ایران اقدام به اخذ ویزا کنم،چطوری میتونم تو ی ویبسایت یونیورسیتالی ثبت نام کنم،اگه یه کم رهنمایی کنید ممنون میشم.

 16. سلام خسته نباشید
  مدارکم جواز کسب مشاور املاک
  جواز کسب فروشگاه مواد غذایی
  تمکن مالی ۸۰۰میلیون تومن
  سابقه ویزای شنگن سال۲۰۱۸ از ایتالیا که رفتم برگشتم سر تایمش از رم ایتالیا
  سابقه بیمه تامین اجتماعی ۲۰سال
  سند خونه بنام خودم
  مبایعه نامه اجاره همین ساختمان که مستاجر دارم با کد رهگیری گرفته شده
  سنم۴۶ سال
  آیا به نظر شما دوباره میخوام اقدام کنم از میلان ایتالیا درصد ویزا شدنم چقدره متشکرم راهنمایی بفرماید

  1. سلام
   اگر برای ویزای تحصیلی می‌خواید اقدام کنید و مقطع ارشد به بالا شرایط خوبی دارید اما برای کارشناسی ممکنه نقض هدف بگیرید و ریجکت بشید.

   اگر هم برای ویزای توریستی منظورتون بود، متأسفانه اطلاعی در این مورد نداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
شروع گفتگو
1
سلام
اگر سوالی دارید، راحت باشید و از ما بپرسید!