راهنمای اپلای

ویزای تحصیلی ایتالیا ۲۰۲۲ | تمکن مالی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا یکی از آسانترین و کم هزینه ترین ویزاهای دانشجویی هست که می توان برای تحصیل در اروپا اقدام کرد، در این مطلب ویزای تحصیلی ایتالیا و مدارک و شرایط آن برای رشته‌های مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند در سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۳ پرداخته‌ایم.

ویزای ایتالیا

برای شرکت در آزمونهای ورودی (آزمون آیمت) یا بعد از گرفتن پذیرش از دانشگاه های ایتالیا متقاضی باید برای گرفتن ویزا از سفارت ایتالیا آماده شود، که هر ساله سفارت ایتالیا در اردیبهشت یا خرداد ماه چک لیستی انتشار می‌دهد که طبق چک لیست مدارک دانشجویان را مورد بررسی قرار می‌گیرد.

جهت ارائه درخواست روادید تحصیلی باید از تاریخ ۰۸ می 2022 لغایت ۱۵ نوامبر ۲۰۲۲ به شرکت کاکس اند کینگز گلوبال سرویسز Cox and Kings Global Services ( CKGS) (واقع در خیابان ولنجک، خیابان سیزدهم ، برج تجاری گالریا ) باید مدارک ویزای تحصیلی که در ادامه به آن می‌پردازیم آماده و به شرکت CKGS مراجعه نمایند.

مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا

طبق چک لیستی که سفارت انتشار می‌دهد باید مدارک اجباری و اختیاری را آماده و با تکمیل کردن مدارک و گرفتن وقت در زمان تعیین شده به شرکت CKGS مراجعه کنید، توجه کنید که فقط یکبار می‌توانید وقت را رزرو کرد.

۱- فرم D سفارت ایتالیا

برای درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا باید از فرم نوع D سفارت ایتالیا استفاده کرد که در کانال تلگرامی فرم D همراه با آموزش پر کردن فرم قرار گرفته است.

۲- عکس پرسنلی سفارت ایتالیا

سه قطعه عکس ۳۵*۴۰ میلیمتری جدید با پیش زمینه سفید بدون روتوش، با پشت نویسی نام، نام خانوادگی و تاریخ تولد به لاتین نوشته شود.

۳- تاییدیه یونیورسیتالی برای سفارت ایتالیا

متقاضیانی که ثبت نام آزمون ورودی یا پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا دریافت کرده‌اند نامه پذیرش یا ایمیل از سایت Universitaly را دریافت کرده‌اند( آموزش ثبت نام یونیورستالی در کانال تلگرامی موجود هست).
رتبه‌بندی یا تاییدیه یونیورسیتالی که پس از تایید دانشگاه بسته به دانشگاه نامه پذیرش یا ایمیل دریافت می‌کنید، که باید نامه پذیرش همراه خود داشته باشید.

۴- نامه پذیرش (Admission letter)

با پذیرش گرفتن از دانشگاه باید نامه‌ای که از طرف دانشگاه دریافت می‌کنید همراه خود داشته باشید.

۵- رزرو محل اقامت

رزرو هتل در شهر محل دانشگاه حداقل ۱۰ روز ابتدایی سفر (تاریخ شروع رزرو هتل نباید دیرتر از رسیدن پرواز به ایتالیا باشد). یا دعوتنامه توریستی به همراه پاسپورت و کارت اجازه اقامت شخصی که قصد دارید در منزل او ساکن شوید.

۶- پاسپورت

اصل و سه کپی خوانا از صفحه اول پاسپورت روی برگه‌ی A4 (حداقل اعتبار تا ۳ ماه پس از مدت ویزا).

پاسپورت حتما باید دو صفحه‌ی سفید برای درج ویزا داشته باشد، کپی ویزاهای قبلی شنگن در صورت دارا بودن آن + مهرهای ورود و خروج

۷- مدرک زبان موردنیاز سفارت ایتالیا:

برای رشته‌های انگلیسی زبان، حداقل سطح مورد پذیرش B2 است که برابر با امتیازات ذیل در هریک از آزمونهای سنجش زبان می‌باشد ( حداقل نمره مورد نیاز جهت پذیرش ):

IELTS: 6, TOEFL: 78, TOLIMO: 600, FCE: 169, DUOLINGO: ۹۰

۸- مدارک تحصیلی

اصل ترجمه مدارک (دیپلم و پیش دانشگاهی + ریزنمرات ۴ ساله یا فوق دیپلم) با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه به زبان ایتالیایی (مقطع لیسانس) + کپی مدارک ترجمه شده به زبان ایتالیایی و فارسی (ارائه اصل مدرک فارسی نیز الزامی هست).

اصل تاییدیه تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی به زبان فارسی که می‌بایسیت توسط مترجم مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی مهر شده باشد و به متقاضی تحویل گردد ( مهر مترجم بر روی مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی با مهر نسخه فارسی تاییدیه تحصیلی می‌بایست یکسان باشد).
یک نسخه دیگر از تاییدیه تحصیلی می‌بایست از طریق سایت emt.medu.ir برای کنسولگری ایتالیا صادر گردد و پرینت رسید آن (به همراه کد پیگیری) به شرکت CKGS تحویل گردد. نوع درخواست به صورت زیر می‌باشد:
استان استعلام گیرنده: شهر تهران
نوع استعلام گیرنده: وزارت امور خارجه
استعلام گیرنده: اداره خدمات کنسولی
نوع استعلام گیرنده: کنسولگری ایتالیا به کد پستی ۱۹۱۷۶۸۶۹۱۳

اصل ترجمه‌ی مدارک به زبان ایتالیای ( لیسانس + ریزنمرات ۴ ساله، متقاضیانی که لیسانس ناپیوسته دارند مدرک فوق دیپلم و لیسانس + ریزنمرات) با مهر دادگستری و وزارت امورخارجه + کپی مدارک ترجمه شده به زبان ایتالیایی و فارسی (ارائه اصل مدرک فارسی نیز الزامی هست).

۹- ترجمه شناسنامه

ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه + اصل شناسنامه و کپی از آن بر روی صفحه A4

۱۰- گردش حساب برای سفارت ایتالیا

گردش حساب نامه‌ای است که تمامی جزئیات تراکنش حساب بانکی متقاضی یا والدین را نمایش می دهد، ازجمله از چه حسابهای چه مبالغی در چه زمانی و… را واریز و برداشت کرده است.

گردش حساب باید ۳ ماهه باشد. به نام شخص دانشجو و یا والدین اگر متاهل هستید به نام دانشجو و یا همسر باشد. تاریخ صدور باید یک هفته یا کمتر از تاریخ تحویل مدارک باشد. اگر حساب به نام متقاضی نیست، ترجمه رسمی شناسنامه صاحب حساب به زبان انگلیسی یا ایتالیایی به همراه اصل آن باید ارائه گردد.

۱۱- تمکن مالی برای سفارت ایتالیا

نامه تمکن مالی توسط بانکی که حساب متقاضی یا سرپرست افتتاح شده است ارائه می‌شود. در نامه تمکن مالی میزان مانده حساب و تاریخ افتتاح حساب نمایش میدهد. مدرک تمکن مالی از طرف بانک به زبان انگلیسی چاپ می‌شود و لازم نیست که به زبان ایتالیایی ترجمه شود.

نکته: تمکن مالی و گردش حساب باید از یک شماره حساب باشد.

جهت شفاف سازی بهتر وضعیت مالی می‌توانید مدارکی همچون قرارداد کاری، سابقه بیمه، اظهارنامه یا برگ قطعی مالیاتی، جواز کسب، آگهی تاسیس، کارت بازرگانی و … را ارائه دهند. ارائه این مدارک اختیار هست و به زبان انگلیسی یا ایتالیایی ترجمه شوند و ارائه اصل آن الزامی است.

۱۲- بیمه مسافرتی سفارت ایتالیا

بیمه مسافرتی با حداقل پوشش ۳ هزار یورویی برای حداقل ۳۱ روز ابتدایی سفر

۱۳- بلیط هواپیما برای سفارت ایتالیا

کپی رزرو بلیط یک طرفه و یا اصل آن به نام متقاضی به مقصد ایتالیا (تاریخ خرید و یا رزرو آن از پانزده آگوست ۲۰۲۲ تا ژانویه ۲۰۲۳)

۱۴- شرح دروس یا Course Description

برای رشته‌های ارشد شرح دروس به درخواست دانشگاه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی نیز باید ارائه گردد. ارائه شرح دروس اجباری نیست فقط در صورت درخواست دانشگاه ارائه آن الزامی می‌باشد.

آموزش صفر تا صد دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا را مشاهده کنید.

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر هست؟

نرخ تمکن مالی بر اساس اطلاعیه سفارت ایتالیا برای پوشش طول مدت تحصیل در ایتالیا ۴۵۱ یورو در ماه و معادل ۶٫۰۰۰ یورو به ازای هر سال هست.

هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر هست؟

گرفتن وقت سفارت رایگان می‌باشد. اما برای بررسی پرونده تعرفه شرکت کاکس ۲۷ یورو و هزینه کنسولی ۵۰ یورو هست.

ریجکتی ویزای تحصیلی ایتالیا

بیشتر ریجکتی‌ها به دلیل ایجاد گردش حساب اشتباه هست، نقض زبان و نقض هدف از دیگر ریجکتی های ویزای ایتالیا بوده است.

سایت سفارت ایتالیا در ایران: ambteheran.esteri.it

امتیاز کاربر: ۴٫۵۶ ( ۵ رای)

نوشته های مشابه

‫۱۲ دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید
  مدارکم جواز کسب مشاور املاک
  جواز کسب فروشگاه مواد غذایی
  تمکن مالی ۸۰۰میلیون تومن
  سابقه ویزای شنگن سال۲۰۱۸ از ایتالیا که رفتم برگشتم سر تایمش از رم ایتالیا
  سابقه بیمه تامین اجتماعی ۲۰سال
  سند خونه بنام خودم
  مبایعه نامه اجاره همین ساختمان که مستاجر دارم با کد رهگیری گرفته شده
  سنم۴۶ سال
  آیا به نظر شما دوباره میخوام اقدام کنم از میلان ایتالیا درصد ویزا شدنم چقدره متشکرم راهنمایی بفرماید

  1. سلام
   اگر برای ویزای تحصیلی می‌خواید اقدام کنید و مقطع ارشد به بالا شرایط خوبی دارید اما برای کارشناسی ممکنه نقض هدف بگیرید و ریجکت بشید.

   اگر هم برای ویزای توریستی منظورتون بود، متأسفانه اطلاعی در این مورد نداریم.

 2. سلام: من پذیرش را برای مقطع ارشد از دانشگاه تورورگاتا روم اخذ کرده ام، اما متاسفانه سفارت ایتالیا در کابل بسته است،من میخواهم از ایران اقدام به اخذ ویزا کنم،چطوری میتونم تو ی ویبسایت یونیورسیتالی ثبت نام کنم،اگه یه کم رهنمایی کنید ممنون میشم.

 3. سلام وقت تون بخیر
  سوالی داشتم
  من چک لیست سفارت ایتالیا و که نگاه کردم ، مدرک دیپلم و ریز نمرات چهار ساله رو می خواست برای ویزا تحصیلی ، من می خوام برای ارشد اقدام کنم و مشکلی دارم ، من مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و دارم اما کارنامه یا ریرنمرات چهار سال دبیرستان و ندارم به غیر از سال سوم و سال پیش دانشگاهی ، الان من بدون ریرنمرات سال های اول و دوم باید چی کار کنم

  1. سلام وقت شمام بخیر
   ریزنمرات هر سه سال باهم در یک برگه هست، برای دریافت هم می تونید از دانشگاه درخواست بدید بهتون تحویل بدن یا از مدرسه یا آموزش و پرورش درخواست بدید.

 4. سلام وقت بخیر من ۲۵ سال شرکت مخابرات کار کردم و بازنشسته شدم در ضمن کارشناسی ارشد شبکه های کامپیوتری از دانشگاه ازاد دارم واسه دکترا میتونم پذیرش بگیرم از یکی از دانشگاه های ایتالیا لطفا بفرمایید چطور

 5. سلام وقتتون بخیر
  من کاردانی نرم افزار دارم و دیپلم فنی حرفه ای اموزش پرورش رشته کامیپوتر و ۲۰ سالمه
  میتونم برای ارشد اقدام کنم
  مدرک زبان dulingo دارم هم ایتالیایی و هم انگلیسی

  1. سلام
   شما برای کارشناسی می توانید اقدام کنید، اما مدرک زبان دولینگو برای دانشگاه های ایتالیا تا الان مورد قبول نبوده فقط سفارت ایتالیا قبول دارد.

 6. سلام خسته نباشید، مقدار تمکن مالی به ازای تمامی سال های تحصیله؟ یعنی اگر فردی قصد شش سال تحصیل داشته باشه باید ۳۶۰۰۰ یورو تمکن مالی داشته باشه؟ و اینکه ایا این مبلغ رو باید در ایتالیا بلوکه کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
شروع گفتگو
1
سلام
اگر سوالی دارید، راحت باشید و از ما بپرسید!