راهنمای اپلای

مدارک لازم برای اپلای دانشگاه های ایتالیا | اخذ پذیرش ۲۰۲۴-۲۰۲۵

در درجه اول باید بدانید که هر دانشگاه مدارک مورد نیاز خودش را می‌خواهد ممکن است که مدارک مورد نیاز بین دو دانشگاه متفاوت باشد. در این مقاله به تمامی مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا می‌پردازیم.

لیست مدارک برای اپلای ایتالیا

 • اصل + ترجمه دانشنامه دیپلم و ریزنمرات (متقاضیان کارشناسی، پزشکی و دندانپزشکی)
 • اصل + ترجمه دانشنامه پیش دانشگاهی و ریزنمرات (متقاضیان کارشناسی، پزشکی و دندانپزشکی)
 • اصل + ترجمه دانشنامه لیسانس و ریزنمرات (متقاضی ارشد)
 • اصل + ترجمه دانشنامه ارشد و ریزنمرات (متقاضی دکتری)
 • مدرک زبان
 • پاسپورت یا ترجمه شناسنامه
 • رزومه یا CV
 • انگیزه نامه یا SOP
 • توصیه نامه
 • شرح دروس
 • پورتفولیو (برای بعضی از رشته‌ها مانند معماری)
 • عکس پاسپورتی
 • چیمه آ CIMEA (بسته به مقطع و رشته)

مدارک اپلای دانشگاه های ایتالیا
مدارک تحصیلی برای ایتالیا

نکات مربوط به ترجمه مدارک تحصیلی

ترجمه مدارک هم می‌تواند به زبان انگلیسی و هم می‌تواند به زبان ایتالیایی باشد اما توجه داشته باشید سفارت برای ارائه ویزا نیازمند ترجمه ایتالیایی است، بنابراین اگر قصد دارید فقط برای دانشگاه‌های ایتالیا اقدام کنید بهتر است از ابتدا مدارک خود را به ایتالیایی ترجمه کرده که در هزینه صرفه جویی شود. ترجمه‌ها می‌تواند غیر رسمی و یا رسمی (با مهر مترجم) و هم می‌توانید تاییدیه‌های قوه قضاییه و وزارت خارجه را داشته باشد.

دانشنامه و ریزنمرات

دانشنامه و ریز نمرات در صورتی که دانشنامه رسمی یا ریزنمرات رسمی دانشگاه در دست نیست از گواهی موقت و غیر رسمی آن استفاده کنید، در این مورد می‌بایست ترجمه عادی صورت پذیرد. برخی از دانشگاه‌ها ریز نمرات انگلیسی زبان صادر کرده که در این صورت نیاز به ترجمه مجدد نیست. دانشجویان دانشگاه آزاد جهت دریافت ریز نمرات رسمی می‌بایست با کپی دانشنامه و شناسنامه به دانشگاه خود مراجعه نمایند.

مدارک زبان

هر دانشگاه نمره زبان متفاوتی از دانشجویان طلب می‌کند و ممکن است با توجه به رشته و مقطع متفاوت باشد. بطور مثال حداقل نمره زبان پلی تکنیک تورین ۵.۵ و تافل ۷۲ می‌باشد. در نظر داشته باشید که حداقل مدرک زبان مورد تایید سفارت ایتالیا ۶ ، تافل ۷۸ و دولینگو ۹۰ می‌باشد، برخی از دانشگاه ایتالیا در زمان اپلای نیازی به مدارک زبان ندارند و پذیرش مشروط اعطا می‌کنند.

انگیزه نامه و توصیه نامه

در برخی از دانشگاه‌ها ارائه توصیه نامه و انگیزه نامه اجباری می‌باشد اما در بعضی از دانشگاه‌ها اختیاری بوده و بدون آنها نیز می‌تواند اپلای نمود، اما برای افزایش شانس پذیرش اقدام به ارائه این مدارک نمایید. توصیه نامه که نیاز نیست خاص باشد و قالب‌های فراوانی در اینترنت موجود است. انگیزه نام قوی شانس شما را در پذیرش چندین برابر می‌کند.

شرح دروس

شرح دروس یک سند است که نشان می‌دهد دروسی که شما در مقطع قبلی (مثلاً کارشناسی) گذرانده‌اید شامل چه مباحثی بوده است و برای هر کدام چه مقدار زمان صرف شده است، برای تهیه شرح دروس چندین راه وجود دارد ممهور بودن این سند برای دانشگاه‌های ایتالیا به شدت اهمیت دارد و در صورتی که مهر نداشته باشد بی‌شک ریجکت خواهید شد.
اصولی ترین و البته گران ترین روش تهیه سرفصل‌های وزارت علوم از وب سایت مربوطه و ترجمه آن به زبان انگلیسی یا ایتالیایی است. آسانترین و ارزانترین روش تهیه شرح دروس توسط متقاضی است. توجه برخی از رشته‌ها به شرح دروس نیاز ندارد.

نکته مهم و طلایی کورس دیسکریپشن نیازی به ترجمه رسمی ندارد اما برای دانشگاه پلی تکنیک تورین حتماً باید دارای مهر و امضای دانشگاه باشد (بهتره از سربرگ نیز داشته باشد). بسیاری از دانشجویان متوجه این دو موضوع نبوده و بدون بررسی پرونده ریجکت می‌شوند.

گواهی سیستم نمره دهی

اگر در ریزنمرات دانشگاهی شما قید نشده است که بالاترین نمره و نمره قبولی چه عددی میباشد، حتماً می‌بایست نسبت به تهیه گواهی نمره دهی از وزارت علوم اقدام نمایید.

گواهی نمره دهی دانشگاه آزاد
نمونه گواهی نمره ‌دهی دانشگاه آزاد

توجه داشته باشید اگر در پایین ریزنمرات دانشگاهی شما جمله‌ای سیستم نمره‌ دهی ایران را شرح دهد وجود نداشت می‌بایست نسبت به اخذ گواهی نمره دهی اقدام نمایید، برای مثال در تصویر بالا که متعلق به ریزنمرات دانشگاه آزاد است معیار ارزشیابی دروس ذکر شده است و نیازی به گواهی نمره دهی نیست.

اما اگر نیاز به تهیه گواهی دارید می بایست از این روش اول یا دوم استفاده کنید. روش اول به قسمت همکاری‌های بین‌المللی (طبقه ۹) وزارت علوم در تهران به آدرس تهران، شهرک قدس(شهرک غرب)، میدان صنعت، خیابان خوردین، خیابان هرمزان، نبش خیابان پیروزان جنوبی، کد پستی ۱۴۱۱۱۱۴۸۹۱، شماره تلفن ۸۲۲۳۱۰۰۰(۰۲۱) مراجعه نمایید و تقاضای سیستم نمره دهی نمایید، نمونه گواهی نمره دهی زیرآمده است.

گواهی نمره دهی دانشگاه دولتی
نمونه گواهی نمره دهی

گواهی سیستم نمره دهی آنلاین

روش دوم و سریع که با چند کلیک می‌توانید گواهی سیستم نمره دهی به فارسی را دریافت کرد، استفاده از سامانه جدید cisc-fm.msrt.ir هست. بعد از دریافت باید همراه با مدارک دیگر ترجمه شود.

چیمه آ CIMEA چیست

متقاضیان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا مدارک پایان تحصیلات خود را باید توسط شرکت‌های مورد تایید، برای ایتالیا به تایید برسانند. cimea این کار را به دو صورت Comparability و Verification با هزینه‌‌ی ۱۵۰ و ۶۵ یورو انجام می‌دهد. تاییدیه چیمه آ برای تمامی دانشگاه و رشته‌ها اجباری نیست.

برای برخی از دانشگاه‌ها در زمان اپلای باید تاییدیه آپلود شود یا بعد از گرفتن پذیرش و برخی دیگر اصلا نیاز ندارند، آموزش دریافت cimea را در پیکج‌های اپلای ارشد و کارشناسی می‌توانید تهیه کنید.

در پکیج صفر تا صد(ارشد) و پکیج اپلای کارشناسی ایتالیا نمونه مدارک و آموزش اپلای برای دانشگاه ایتالیا را آماده کرده‌ایم.

پیدا کردن دانشگاه و رشته در ایتالیا

نوشته های مشابه

‫۲۴ دیدگاه ها

 1. برای گرفتن مدرک چیمه آ با توجه به اینکه در سایت چیمه آ قید شده که باید در سامانه سجاد ثبت نام کنید و کدصحت دریافت کنید و حتی برای بچه های دانشگاه آزاد هم شرایط دیگه در نظر گرفتن…حالا سوال من اینه کسانی که پیراپزشکی سراسری مدرکشون بوده و اصلا با سامانه سجاد ارتباطی ندارن و کل پروسه شون با وزارت بهداشت بوده چجوری باید برای گرفتن چیمه آ اقدام کنند؟چون در سایت چیمه آ تنها به سامانه سجاد و دانشگاه آزاد اشاره شده

 2. سلام . وقتتون بخیر .
  من برای رشته تاریخ هنر دانشگاه تورورگاتا اپلای کردم .
  اما از من موقع اپلای مدرک زبان نخواست . یعنی جایی برای بارگذاری این مدرک نبود .
  آیا این دانشگاه مدرک زبان رو بعدا درخواست میکنه؟ یا من اشتباه کردم؟

 3. سلام آیا برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا به گواهی قبولی در کنکور احتیاج هست؟ من به صورت پذیرش یا سوابق تحصیلی در دانشگاه پیام نور لیسانسم رو گرفتم

 4. سلام وقت شما بخیر
  من برای دانشگاه ca foscari میخواهم اپلای کنم و سایت دانشگاه از من مدرک Declaration of value / Statement of comparability / Diploma Supplement میخواهد
  میخواستم از شما بپرسم که چجوری این مدرک رو باید تهیه کنم؟
  آیا اصلا لازم هست این مدرک را در سایت دانشگاه آپلود کنم؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر، این مدرک برای اکثر رشته‌ها اجباری نیست اگر دانشگاه در روند پذیرش نیاز داشته باشد فقط می‌تونید cimea را اپلود کنید که آموزش دریافت هم در اپلای کارشناسی و هم ارشد قرار گرفته است.
   مدرک دیگر DOV هست که بعد از ویزا شدن سفارت همراه با ویزا تحویل متقاضی میدهد.

 5. سلام
  من برای کارشناسی میخام اقدام کنم الان سال اخر هنرستانم
  برای اپلای باید حتما مدرک دیپلم موقت ارائه بدم یا گواهی اشتغال به تحصیل کافیه؟
  و اینکه برای سفارت میتونم ترجمه مدرک دیپلم موقت ارائه بدم؟ چون ظاهرا مدرک اصلی ۶ ماه بعد از امتحانات خرداد میاد

  1. سلام
   هر دو مورد برای اپلای ایتالیا مورد تایید هست، اما اگر فقط برای ایتالیا اقدام می‌کنید بهتر است که به ایتالیایی ترجمه شود چون سفارت ایتالیا مدارک ایتالیایی را قبول می‌کند.

   1. سلام وقت بخیر
    اگر سفارت شرح دروس خواست همون شرح دروس انگلیسی آپلود شده در سایت دانشگاه کفایت می‌کنه یا باید به ایتالیایی ترجمه بشه. ترجمه ی شرح دروس به ایتالیایی هزینه زیادی داره و معمولاً انگلیسیش هم خود بچه ها مینویسن.

 6. سلام وقت بخیر ، پس برای اپلای و آپلود مدارک در سایت دانشگاه نیازی به مهر دادگستری و امورخارجه نیست؟!
  و برای سفارت و ویزا مدارک که مدرک به ایتالیایی ترجمه شده حتما مهر دادگستری و امور خارجه نیاز است

  1. سلام وقت شمام بخیر
   بله اکثر دانشگاه ها مدارک بدون مهر دادگستری و وزارت خارجه می‌توانید اپلای انجام بدهید، (فقط باید مهر مترجم داشته باشد).
   برای سفارت بله حتما باید مهر داشته باشد

 7. سلام
  سپاس از شما بابت مطالب مفید در سایت و در کانال تلگرام.

  آیا ترجمه مدارک تحصیلی برای ثبتنام در سایت دانشگاه نیز، نیاز به ترجمه رسمی با مهر وزارت امور خارجه و دادگستری دارد؟
  یا فقط مهر وزارت امور خارجه و دادگستری برای سفارت نیاز است؟

  با احترام

  1. سلام
   اگر منظور شما برای اپلای هست اکثر دانشگاه نیاز به تاییدات امور خارجه و دادگستری ندارند.
   برای سفارت بله باید مهر داشته باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
شروع گفتگو
1
سلام
اگر سوالی دارید، راحت باشید و از ما بپرسید!