راهنمای اپلای

مدارک لازم برای اپلای دانشگاه های ایتالیا

در درجه اول باید بدانید که هر دانشگاه مدارک مورد نیاز خودش را می‌خواهد ممکن است که مدارک مورد نیاز بین دو دانشگاه متفاوت باشد. در این مقاله به تمامی مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا می‌پردازیم.

لیست مدارک برای اپلای ایتالیا

۱- اصل + ترجمه دانشنامه دیپلم و ریزنمرات (متقاضیان کارشناسی، پزشکی و دندانپزشکی)
۲- اصل + ترجمه دانشنامه پیش دانشگاهی و ریزنمرات (متقاضیان کارشناسی، پزشکی و دندانپزشکی)
۳- اصل + ترجمه دانشنامه لیسانس و ریزنمرات (متقاضی ارشد)
۴- اصل + ترجمه دانشنامه ارشد و ریزنمرات (متقاضی دکتری)
۵- مدرک زبان
۶- پاسپورت یا ترجمه شناسنامه
۷- رزومه یا CV
۸- انگیزه نامه یا SOP
۹- توصیه نامه
۹- شرح دروس
۱۰-پورتفولیو (برای بعضی از رشته‌ها مانند معماری)
۱۱- عکس پاسپورتی

مدارک اپلای دانشگاه های ایتالیا
مدارک تحصیلی برای ایتالیا

نکات مربوط به ترجمه مدارک تحصیلی

ترجمه مدارک هم می‌تواند به زبان انگلیسی و هم می‌تواند به زبان ایتالیایی باشد اما توجه داشته باشید سفارت برای ارائه ویزا نیازمند ترجمه ایتالیایی است، بنابراین اگر قصد دارید فقط برای دانشگاه‌های ایتالیا اقدام کنید بهتر است از ابتدا مدارک خود را به ایتالیایی ترجمه کرده که در هزینه صرفه جویی شود. ترجمه‌ها می‌تواند غیر رسمی و یا رسمی (با مهر وزارت امور خارجه و دادگستری) باشد.

۱- زبان ترجمه می‌بایست ایتالیایی یا انگلیسی باشد همچنین بهتر است ترجمه به صورت رسمی باشد (ترجمه رسمی یعنی مهر دادگستری و امور خارجه داشته باشد).
۲- قبل از ترجمه دانشنامه و ریزنمرات می‌بایست برای دارالترجمه مورد نظر درخواست تاییدیه تحصیلی نمایید.
۳- برای ترجمه رسمی ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی می بایست ابتدا به آموزش و پرورش منطقه سپس استان مراجعه نمایید تا مهرهای لازم درج شود.
۴- برای ترجمه رسمی دانشنامه می‌بایست به آموزش و پرورش مراجعه کنیم.

دانشنامه و ریزنمرات

دانشنامه و ریز نمرات در صورتی که دانشنامه رسمی یا ریزنمرات رسمی دانشگاه در دست نیست از گواهی موقت و غیر رسمی آن استفاده کنید، در این مورد می‌بایست ترجمه عادی صورت پذیرد. برخی از دانشگاه‌ها ریز نمرات انگلیسی زبان صادر کرده که در این صورت نیاز به ترجمه مجدد نیست. دانشجویان دانشگاه آزاد جهت دریافت ریز نمرات رسمی می‌بایست با کپی دانشنامه و شناسنامه به دانشگاه خود مراجعه نمایند با این فرایند یک ماه طول میکشد.

مدارک زبان

در دانشگاه نمره زبان و متفاوتی از دانشجویان طلب می‌کند و ممکن است با توجه به رشته و مقطع متفاوت باشد. بطور مثال حداقل نمره زبان پلی تکنیک تورین ۵٫۵ و تافل ۷۲ می‌باشد. در نظر داشته باشید که حداقل مدرک زبان مورد تایید سفارت ایتالیا ۶ ، تافل ۷۸ و دولینگو ۹۰ می‌باشد، برخی از دانشگاه ایتالیا در زمان اپلای نیازی به مدارک زبان ندارند و پذیرش مشروط اعطا می‌کنند.

انگیزه نامه و توصیه نامه

در برخی از دانشگاه‌ها ارائه توصیه نامه و انگیزه نامه اجباری می‌باشد اما در بعضی از دانشگاه‌ها اختیاری بوده و بدون آنها نیز می‌تواند اپلای نمود، اما برای افزایش شانس پذیرش اقدام به ارائه این مدارک نمایید. توصیه نامه که نیاز نیست خاص باشد و قالب‌های فراوانی در اینترنت موجود است. انگیزه نام قوی شانس شما را در پذیرش چندین برابر می‌کند.

شرح دروس

شرح دروس یک سند است که نشان می‌دهد دروسی که شما در مقطع قبلی (مثلاً کارشناسی) گذرانده‌اید شامل چه مباحثی بوده است و برای هر کدام چه مقدار زمان صرف شده است، برای تهیه شرح دروس چندین راه وجود دارد ممهور بودن این سند برای دانشگاه‌های ایتالیا به شدت اهمیت دارد و در صورتی که مهر نداشته باشد بی‌شک ریجکت خواهید شد.


اصولی ترین و البته گران ترین روش تهیه سرفصل‌های وزارت علوم از وب سایت مربوطه و ترجمه آن به زبان انگلیسی یا ایتالیایی است. آسانترین و ارزانترین روش تهیه شرح دروس توسط متقاضی است. توجه برخی از رشته‌ها به شرح دروس نیاز ندارد.

نکته مهم و طلایی کورس دیسکریپشن نیازی به ترجمه رسمی ندارد اما برای دانشگاه پلی تکنیک تورین حتماً باید دارای مهر و امضای دانشگاه باشد (بهتر از سربرگ نیز داشته باشد). بسیاری از دانشجویان متوجه این دو موضوع نبوده و بدون بررسی پرونده ریجکت می شوند.

گواهی سیستم نمره دهی

اگر در ریزنمرات دانشگاهی شما قید نشده است که بالاترین نمره و نمره قبولی چه عددی میباشد، حتماً می‌بایست نسبت به تهیه گواهی نمره دهی از وزارت علوم اقدام نمایید.

گواهی نمره دهی دانشگاه آزاد
نمونه گواهی نمره ‌دهی دانشگاه آزاد

توجه داشته باشید اگر در پایین ریزنمرات دانشگاهی شما جمله‌ای سیستم نمره‌ دهی ایران را شرح دهد وجود نداشت می‌بایست نسبت به اخذ گواهی نمره دهی اقدام نمایید، برای مثال در تصویر بالا که متعلق به ریزنمرات دانشگاه آزاد است معیار ارزشیابی دروس ذکر شده است و نیازی به گواهی نمره دهی نیست.

اما اگر نیاز به تهیه گواهی دارید می بایست از این روش اول یا دوم استفاده کنید. روش اول به قسمت همکاری‌های بین‌المللی (طبقه ۹) وزارت علوم در تهران به آدرس تهران، شهرک قدس(شهرک غرب)، میدان صنعت، خیابان خوردین، خیابان هرمزان، نبش خیابان پیروزان جنوبی، کد پستی ۱۴۱۱۱۱۴۸۹۱، شماره تلفن ۸۲۲۳۱۰۰۰(۰۲۱) مراجعه نمایید و تقاضای سیستم نمره دهی نمایید، نمونه گواهی نمره دهی زیرآمده است.

گواهی نمره دهی دانشگاه دولتی
نمونه گواهی نمره دهی

گواهی سیستم نمره دهی آنلاین

روش دوم و سریع که با چند کلیک می‌توانید گواهی سیستم نمره دهی به فارسی را دریافت کرد، استفاده از سامانه جدید cisc-fm.msrt.ir هست. بعد از دریافت باید همراه با مدارک دیگر ترجمه شود.

در پکیج صفر تا صد(ارشد) و پکیج اپلای کارشناسی ایتالیا نمونه مدارک و آموزش اپلای برای دانشگاه ایتالیا را آماده کرده ایم.

نوشته های مشابه

‫۸ دیدگاه ها

 1. سلام
  سپاس از شما بابت مطالب مفید در سایت و در کانال تلگرام.

  آیا ترجمه مدارک تحصیلی برای ثبتنام در سایت دانشگاه نیز، نیاز به ترجمه رسمی با مهر وزارت امور خارجه و دادگستری دارد؟
  یا فقط مهر وزارت امور خارجه و دادگستری برای سفارت نیاز است؟

  با احترام

  1. سلام
   اگر منظور شما برای اپلای هست اکثر دانشگاه نیاز به ترجمه رسمی(بدون مهر امور خارجه و دادگستری) ندارند و اما برخی از دانشگاه ها بعد از اپلای و پذیرش یک ثبت نام دیگر دارند که باید مدارک را رسمی ترجمه (با مهر امور خارجه و دادگستری) کرده باشید.
   برای سفارت بله باید مهر داشته باشد

 2. سلام وقت بخیر ، پس برای اپلای و آپلود مدارک در سایت دانشگاه نیازی به مهر دادگستری و امورخارجه نیست؟!
  و برای سفارت و ویزا مدارک که مدرک به ایتالیایی ترجمه شده حتما مهر دادگستری و امور خارجه نیاز است

  1. سلام وقت شمام بخیر
   بله اکثر دانشگاه ها مدارک بدون مهر دادگستری و وزارت خارجه می‌توانید اپلای انجام بدهید، (فقط باید مهر مترجم داشته باشد).
   برای سفارت بله حتما باید مهر داشته باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
شروع گفتگو
1
سلام
اگر سوالی دارید، راحت باشید و از ما بپرسید!